PLA88% confidence
Best Settings for Overture Overture PLA - Black on Qidi Tech X-Max 3
Nozzle 220°C · Bed 55°C · 200 mm/s
Qidi Tech X-Max 3 Specs
- Max Nozzle Temp
- 350°C
- Max Bed Temp
- 120°C
- Hotend Type
- all-metal
- Default Nozzle
- 0.4 mm
- Build Volume
- 325×325×315 mm
- Enclosure
- Enclosed
- Release Year
- 2023
Overture Overture PLA - Black Specs
- Material
- PLA
- Nozzle Temp Range
- 190°C – 220°C
- Bed Temp Range
- 25°C – 60°C
- Diameter
- 1.75 mm
- Spool Weight
- 1000 g
- Color
- Black
Overture PLA — reliable budget PLA with good dimensional accuracy (±0.05mm). Minimal warping, works well without a heated bed. 1.75mm, 1kg spool.
Print Settings
0.4 mm nozzle· 0.2 mm layer height
88% confidenceSource: Community
Nozzle Temp
220°C
Bed Temp
55°C
Print Speed
200 mm/s
Fan Speed
100%
| Parameter | Value |
|---|---|
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Layer Height | 0.2 mm |
| Nozzle Temperature | 220°C |
| Bed Temperature | 55°C |
| Print Speed | 200 mm/s |
| Retraction Distance | 0.8 mm |
| Retraction Speed | 40 mm/s |
| Fan Speed | 100% |
| Enclosure | Optional |
Notes
X-Max 3 + PLA: Overkill for PLA but works great. Open the actively-heated chamber vent for PLA to avoid heat creep. 350°C hotend is perfect for any filament.
Where to Buy Overture Overture PLA - Black
Overture
Overture PLA - Black
Check price on AmazonBuy on Amazon
* Affiliate links — we may earn a commission at no extra cost to you. Learn more.
Related Settings
Other filaments on the Qidi Tech X-Max 3
Overture Overture PLA - Black on other printers
Frequently Asked Questions
What nozzle temperature should I use for Overture Overture PLA - Black on the Qidi Tech X-Max 3?
The recommended nozzle temperature is 220°C. This is based on a confidence score of 88%.
What bed temperature should I use for PLA on the Qidi Tech X-Max 3?
Set your bed temperature to 55°C.
What print speed should I use for Overture Overture PLA - Black?
The recommended print speed is 200 mm/s.
Does printing PLA on the Qidi Tech X-Max 3 require an enclosure?
No, an enclosure is not strictly required for printing PLA on the Qidi Tech X-Max 3, though it can help in cold environments.
What retraction settings should I use for Overture Overture PLA - Black on the Qidi Tech X-Max 3?
Use a retraction distance of 0.8 mm at 40 mm/s. These settings help reduce stringing and oozing during travel moves.
What fan speed should I use for PLA on the Qidi Tech X-Max 3?
Set your part cooling fan to 100%. Adjust lower for materials like ABS or ASA to reduce warping.