PLA85% confidence
Best Settings for Overture Overture PLA - Black on Sovol SV08
Nozzle 215°C · Bed 60°C · 300 mm/s
Sovol SV08 Specs
- Max Nozzle Temp
- 300°C
- Max Bed Temp
- 100°C
- Hotend Type
- all-metal
- Default Nozzle
- 0.4 mm
- Build Volume
- 350×350×345 mm
- Enclosure
- Recommended
- Release Year
- 2024
Overture Overture PLA - Black Specs
- Material
- PLA
- Nozzle Temp Range
- 190°C – 220°C
- Bed Temp Range
- 25°C – 60°C
- Diameter
- 1.75 mm
- Spool Weight
- 1000 g
- Color
- Black
Overture PLA — reliable budget PLA with good dimensional accuracy (±0.05mm). Minimal warping, works well without a heated bed. 1.75mm, 1kg spool.
Print Settings
0.4 mm nozzle· 0.2 mm layer height
85% confidenceSource: Community
Nozzle Temp
215°C
Bed Temp
60°C
Print Speed
300 mm/s
Fan Speed
100%
| Parameter | Value |
|---|---|
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Layer Height | 0.2 mm |
| Nozzle Temperature | 215°C |
| Bed Temperature | 60°C |
| Print Speed | 300 mm/s |
| Retraction Distance | 0.5 mm |
| Retraction Speed | 40 mm/s |
| Fan Speed | 100% |
| Enclosure | Optional |
Notes
SV08 + PLA: Voron-derived 700mm/s CoreXY. Klipper with input shaper and pressure advance. PLA flies on this machine.
Where to Buy Overture Overture PLA - Black
Overture
Overture PLA - Black
Check price on AmazonBuy on Amazon
* Affiliate links — we may earn a commission at no extra cost to you. Learn more.
Related Settings
Other filaments on the Sovol SV08
Overture Overture PLA - Black on other printers
Frequently Asked Questions
What nozzle temperature should I use for Overture Overture PLA - Black on the Sovol SV08?
The recommended nozzle temperature is 215°C. This is based on a confidence score of 85%.
What bed temperature should I use for PLA on the Sovol SV08?
Set your bed temperature to 60°C.
What print speed should I use for Overture Overture PLA - Black?
The recommended print speed is 300 mm/s.
Does printing PLA on the Sovol SV08 require an enclosure?
No, an enclosure is not strictly required for printing PLA on the Sovol SV08, though it can help in cold environments.
What retraction settings should I use for Overture Overture PLA - Black on the Sovol SV08?
Use a retraction distance of 0.5 mm at 40 mm/s. These settings help reduce stringing and oozing during travel moves.
What fan speed should I use for PLA on the Sovol SV08?
Set your part cooling fan to 100%. Adjust lower for materials like ABS or ASA to reduce warping.